...من ینتظر

مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ... وبلاگ شخصی سید ناصر حسینی

...من ینتظر

مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ... وبلاگ شخصی سید ناصر حسینی

طبقه بندی موضوعی

۷ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

pt22b, [21.05.17 08:30]
بررسی و نقد کتاب « جنگ ایران و عراق؛ پیش درآمدی بر یک نظریه» مولف : دکتر محمد درودیان در دانشگاه عالی دفاع ملی( قسمت هشتم) ادامه امیر حسینی : نکته بعدی که مغفول مانده، (چون چهار عملیات سال اول را، مکرر در اسناد مختلف آورده‌اند که اگر شد عرض می‌کنم) یک عملیات را در سال اول ارتش به عنوان عملیات موفق دارد به عنوان عملیات الله اکبر که 30اردیبهشت سال 60انجام می‌شود و همین عملیات مفتاح عملیات طریق القدس است. در واقع باز هم این عملیات که واقعاً عملیات ارزشمندی است در دیدگاه ما، داخل کتاب نیامده است. مثلاً در منطقه جنوب، اگر این عملیات الله اکبر نبود، در طریق القدس نمی‌توانستیم آن نفوذ و آن رخنه را ایجاد بکنیم. درمورد طریق القدس، نمی‌دانم اشتباه پیش آمده یا اینکه به هرحال نظر ایشان است، مثلاً در کارنامه طریق القدس نوشته‌اند انهدام 150تیپ دشمن که به نظر من این یک مقدار اغراق آمیز است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۰:۳۵
سید ناصر حسینی

                                                                                                                                                                                                                                              ادامه ...امیر حسینی :                                                                                                                                                                                                              برای دو گفتمان من خصوصیاتی را  بگویم. آنچه که من تا الان در حوزه دفاع مقدس مطالعه داشتم، گفتمان ارتش می‌گوید؛ ما وارد جنگ شدیم و با یک پیش‌بینی، در چهار مرحله دفاع کردیم. ارتش از چند ماه قبل از جنگ، طرحی برای دفاع از کشور داشته به ویژه در غرب. وارد شده، چهار مرحله دفاع را پیش‌بینی کرده و گفته  امکان اینکه روی خط مرز دشمن را نگه داریم، نیست. ما می‌آییم عقب، دشمن را در مواضع سد کننده، سد می‌کنیم، متوقفش می‌کنیم. یعنی در واقع عملیات تاخیری انجام می‌دهیم در مرحله اول، در مرحله دوم دشمن را تثبیت می‌کنیم و فرسوده‌اش می‌کنیم، در مرحله سوم دشمن را از کشور بیرون می‌کنیم. و در مرحله چهارم تنبیه متجاوز اسمش را بگذاریم یا تهاجم به دشمن یا انهدام. در خیلی از اسناد، انهدام دشمن در مرحله چهارم و پنجم آمده است. این ترتیب کار به صراحت در گفتگوها و مصاحبه فرماندهان ارتش آمده که در کتاب هم ذکر شده، آقای درودیان هم آورده‌اند، اگر مصاحبه‌ای با شهید بزرگوار فلاحی انجام شده، ایشان این چهار مرحله را به عنوان استراتژی دفاعی ارتش اعلام می‌کند. این دفاع، آن هم دفع تهاجم یا دفع تجاوز و انهدام دشمن. سپاه چه می‌گوید؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۰:۳۱
سید ناصر حسینی

بررسی و نقد کتاب « جنگ ایران و عراق؛ پیش درآمدی بر یک نظریه» مولف : دکتر محمد درودیان در دانشگاه عالی دفاع ملی( قسمت چهارم ) دومین سخنران و اولین ناقد کتاب، امیر سرتیپ سید ناصر حسینی، جانشین اسبق فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، پژوهشگر و مدرس دانشگاه بود، که ضمن اشاره به چگونگی تشکیل تیم و مطالعه کتاب در هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، برای نقد و بررسی آن، مطالب مهمی را در باره وجود دو گفتمان متفاوت در باره جنگ تحمیلی نزد ارتش و سپاه و تاثیر مستقیم این اختلاف بر نتیجه گیری و نظریه پردازی در این کتاب، بیان داشت. از دیدگاه ایشان موارد متعددی از مستندات کتاب که نظریه نهایی نویسنده محترم بر آنها استوار گردیده از دیدگاه کارشناسان و متخصصان نظامی در ارتش قابل خدشه هستند و به این ترتیب، نظریات نهایی بر مقدمات متینی استوار نگردیده است. مشروح بیانات امیر حسینی به این شرح است:

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۰:۲۶
سید ناصر حسینی

pt22b, [16.05.17 08:35]
بررسی و نقد کتاب « جنگ ایران و عراق؛ پیش درآمدی بر یک نظریه» مولف : دکتر محمد درودیان در دانشگاه عالی دفاع ملی( قسمت سوم) ادامه دکتر درودیان: بنابر این وقتی خواستم کتاب را بنویسم، اولین سوال برایم این بود که آیا بناست همان مسائل قبلی را، همان روش را تکرار کنم؟ با توجه به اینکه فرض من بر این است که جنگ یک مسأله استراتژیک است و این را پشتوانه نظری و رویکرد خود قرار داده‌ام. این سؤال تقریباً دو سال کار را متوقف کرد. تقریباً تمام کتاب‌های نظری که در مباحث روش‌شناسی در ایران ترجمه شده بود را مطالعه کردم. این کار هفت سال طول کشید. فصل اول یک سال و فصل دوم هم یک سال دیگر. یعنی مباحث نظری و روش شناسی و فصل اول و دوم، مجموعاً چهار سال به طول انجامید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۰:۱۸
سید ناصر حسینی

pt22b, [15.05.17 08:03]
بررسی و نقد کتاب « جنگ ایران و عراق؛ پیش درآمدی بر یک نظریه» مولف : دکتر محمد درودیان در دانشگاه عالی دفاع ملی( قسمت دوم) دکتر درودیان : این جلسه غیر از دیدار با دوستان، برای من هم فرصتی شد که دوباره نگاهی به کتاب بیندازم. این امکان برای عزیزانی که کتاب را می‌خوانند، وجود دارد که هر برداشتی می‌خواهند، داشته باشند. نظریه‌ای که البته بیشتر در حوزه ادبیات است تا حوزه تاریخ‌نگاری، "نظریه مرگ" مؤلف است، می‌گوید وقتی مؤلف چیزی را نوشت، دیگر آن متن این قابلیت را دارد که از آن برداشت‌های مختلفی شود. روی برداشت‌هایی که می‌شود، من هیچ حساسیتی ندارم. اگر کسی سؤالی بپرسد، تذکری دهد، این به درد من خواهد خورد، و الا اگر تعریف و تمجید کنیم، چیزی به ما اضافه نخواهد کرد.
رویکردی که به مسأله داشتم، روش بررسی و ساختار کتاب را اجمالاً توضیح می‌دهم. اگر سوال و مطلبی مطرح بود، من مجدداً در خدمت شما خواهم بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۰:۱۵
سید ناصر حسینی

pt22b, [14.05.17 19:24]
بررسی و نقد کتاب « جنگ ایران و عراق؛ پیش درآمدی بر یک نظریه» مولف : دکتر محمد درودیان در دانشگاه عالی دفاع ملی( قسمت اول)

اشاره
جنگ هشت ساله رژیم بعثی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، یکی از مهم ترین وقایع سال های پایانی قرن بیستم به حساب می آید. این جنگ، به مانند همه جنگ های دیگر تاریخ، تاثیری غیر قابل انکار بر سرنوشت و آینده کشورهای در گیر آن داشته است. به همین دلیل است که پژوهشگران و اندیشمندان حوزه نظامی، تاریخ جنگ ها را با دقت و وسواس مورد بررسی و مداقه قرار می دهند تا از تجربیات و آموزه های آن برای نسل های آینده حداکثره بهره را ببرند.
جنگ ایران و عراق نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست، کما این که پس از خاتمه جنگ، هزاران جلد کتاب و مقاله در این باره به نگارش درآمده اند و پژوهش های فراوانی در این خصوص انجام گرفته است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۰:۱۴
سید ناصر حسینی

شهادت جانسوز سربازان ناجا در مرز میرجاوه

يكشنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۱۸ ق.ظ

بسمه تعالی

خبر جانسوز شهادت تعدادی از سربازان ناجا در مرز میرجاوه بسیار تکان دهنده بود ولی متأسفانه همچون حوادث مشابه در گذشته آثار آن در جامعه فقط چند روز باقی است و بزودی به بوته فراموشی سپرده می شود. خبری که جامعه ایرانی را درگیر کرده و باعث انتشار تعدادی پیام تسلیت از سوی مسؤلین بلند پایه کشور به خانواده های داغدار، پخش فیلم های خبری تشییع جنازه سربازان شهید و احتمالاً تعدادی مصاحبه مسؤلین مربوطه و احضار سفیر و کاردار کشور همسایه که مأوای تروریست های تکفیری است و اقداماتی از این دست، یعنی اینکه همه کشور ملتهب و درگیر این حادثه و اتفاق ناگوار شده و هزینه فراوان مادی و معنوی را تحمیل نموده است. وقتی چند نفر چریک بدوی و تکفیری چنین ضربه ای به یگان انتظامی ما وارد می کند در واقع حیثیت نظامی و غرور ملی ما خدشه دار می شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۱:۱۸
سید ناصر حسینی