...من ینتظر

مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ... وبلاگ شخصی سید ناصر حسینی

...من ینتظر

مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ... وبلاگ شخصی سید ناصر حسینی

طبقه بندی موضوعی

تاریخ نگاری جنگ تحمیلی در ارتش ج.ا.ا

سه شنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۳۲ ق.ظ

بسمه تعالی

سید ناصر حسینی[1]

تاریخ نویسی جنگ یا (war history) یکی از قسمت های ستادی ارتش های پیشرفته است. این بخش در ارتش ایران نیز پیش بینی شده بود و دستور فعالیت آن در ابتدای جنگ ایران و عراق از سوی ستاد ارتش به شماره امریه (573- 06- 201- 20) در مورخه 17/8/1359 بمنظور تدوین تاریخ جنگ ایران و عراق صادر گردید. نیروی زمینی مطابق سند(پیوست) دستورالعمل تدوین تاریخچه جنگ ایران و عراق را در مورخه 22/8/1359 به قرارگاههای تابعه خود ابلاغ نموده است. در این دستورالعمل به نحوه جمع آوری اسناد و مدارک، حفاظت اطلاعات و اسناد، اولین پیام در مورد آغاز جنگ توجه داده شده است و  پیام های اداری، آموزشی و غیرعملیاتی را فاقد ارزش تاریخی دانسته و نسبت به حذف آنها دستور داده است.

ولی آثاری که از نظر اجرایی در حال حاضر موجود می باشد در واقع اقداماتی است که مرحوم سرهنگ سید یعقوب حسینی از یکسال پس از جنگ به نگارش در آورده است. سرهنگ زرهی ستاد متولد سال 1311 و ورودی سال 1331 به دانشکده افسری و فارغ التحصیل 1334 در رسته زرهی بوده و دروران خدمتی افسری جزء را در لشکر اصفهان گذراند و در سال 1346 پس از طی دوره دانشکده فرماندهی و ستاد به لشکر 92 زرهی اهواز منتقل گردید وی همزمان با اختلافات مرزی بین ایران و عراق در در سال 1354 که منجر به عقد قرارداد 1975 گردید در صحنه نظامی خوزستان فعال بود. او از سال 1356 فرماندهی تیپ سوم لشکر 92 زرهی اهواز را بعهده داشت و قرار بود پس از برگزاری یک رزمایش به درجه سرتیپی نائل گردد که با حوادث انقلاب این برنامه عملی نگردید. مرحوم سرهنگ سید یعقوب حسینی پس از انقلاب به مدیریت آمادگی رزمی معاونت عملیات نزاجا منصوب شد و پس از آغاز جنگ تحمیلی قرار گاه عملیاتی نیروی زمینی در دزفول را پای گذاری کرد و در طول سال اول جنگ به عنوان جانشین فرمانده نیروی زمینی در منطقه جنوب کلیه طرح های عملیاتی و مدیریت ستادی قرارگاه نیروی زمینی در منطقه جنوب را بعهده داشته است. سرهنگ سید یعقوب حسینی در مهرماه1360 با درخواست شخصی بازنشسته شد. وی پس از بازنشستگی در دانشکده فرماندهی و ستاد نیروی زمینی و سازمان عقیدتی سیاسی ارتش مشغول تهیه و تدوین تاریخ جنگ گردید. این اقدامات با حمایت فرمانده نیروی زمینی (وقت) سرهنگ صیاد شیرازی تا پایان جنگ ادامه یافت و او توانست تعداد قابل توجهی کتاب در باره عملیات های هشت سال جنگ تدوین نماید.

سایر اقداماتی که در رابطه با تدوین تاریخ جنگ در ارتش صورت گرفته مربوط به پس از جنگ می باشد از جمله مجموعه شش جلدی کتابهای « هشت سال دفاع مقدس» که در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش تهیه و منتشر شده است و اقدام دیگری که از سال 1380 در معاونت عملیات نزاجا تحت عنوان روزشمار جنگ ایران و عراق توسط تعدادی از امیران بازنشسته در یک فرایند زمانی در 104 جلد تدوین شد که تاکنون حدود پنجاه جلد آن منتشر گردیده و مابقی بدلیل محدودیت های مالی در نوبت چاپ قراردارد.

هیئت معارف جنگ نیز که از سال 1373 توسط شهید سپهبد علی صیاد شیرازی پایه گذاری شد ابتدا توسط ایشان نسبت به بازسازی صحنه های عملیاتی هشت سال دفاع مقدس (بویژه عملیات هایی که خود او فرماندهی آنها راد بعهده داشت) با حضور فرماندهان یگانهایی که خود شاهد و ناظر عملیات ها بودن اقدام نموده و با برداشت میدانی اسناد جنگ یک به یک تاریخ عملیات های مهم سال های اولیه دفاع مقدس را تدوین کرد که پس از شهادت ایشان منتشر گردیده است. شایان ذکر است که هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در سال های اخیر با بهره برداری از آثار شهید بزرگوار علی صیاد شیرازی و مرحوم سید یعقوب حسینی بیش از یکصد و پنجاه جلد کتاب در مورد جنگ ایران و عراق و دفاع هشت ساله ملت بزرگ ایران منتشر نموده است. ناگفته نماند در همین رابطه نیروهای دریایی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در سال های اخیر فعالیت های عملیاتی خود در دوران دفاع مقدس را تحت عنوان روز شمار جنگ تدوین نموده اند که تعدادی از مجلدات آنها در حال حاضر در دسترس مخاطبین و محققین جنگ ایران و عراق و دفاع مقدس می باشد.

سند پیوست گزارش

[1] - دانش آموخته دانشگاه عالی دفاع ملی، عضو هیئت علمی دافوس آجا و معاون علمی- پژوهشی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی